Červen 2017

Tauferova střední odborná škola veterinární

8. června 2017 v 21:11 | Ji |  Life stories
Ahojky. V Neděli jsem návštěvou přenádherného kroměřížského zámku uzavřela nejkrásnější kapitolu mého mládí. Převzala jsem si maturitní vysvědčení a rozloučila se s naší milovanou veterinou. Chtěla bych vám proto přiblížit život na veterině z mého pohledu a případně budu potěšena, když někoho z vás rovnou motivuji ke studiu na této kouzelné škole.

Nejprve představení naší školičky:
Koperníkova 1429, 767 01 Kroměříž
Veřejná střední odborná škola, zřizovatel Zlínský kraj
poskytuje 4leté denní studium v oboru veterinářství
škola má vlastní iternát, jídelnu
při škole funguje kosmetický salón pro psy i středisko hiporehabilitace
škola pořádá mnoho odborných kurzů/seminářů
oficiální veb: vetkm.cz

Pro koho je studium určené?
Pro všechny absolventy ZŠ, kteří jsou zvědaví, rádi se učí, milují zvířata, chtějí vědět jak funguje život a mají jasné cíle.

Jaké je uplatnění po škole?
Uprímně-dostává mně tahle otázka. Všichni to chtějí vědět a nikdo na to nedokáže odpovědět. Jde jen o to jak se uplatnit chcete. Každopádně >90% absolventů TSOŠV se hlásí a je přijato na vysoké školy ať už veterina, zemědělství, nebo cokoliv jiného (třeba Korejština pro hospodářskou praxi ;)) Myslím, že mentální úroveň žáků na kroměřížské veterině je dostatečně vysoká na to, aby si poradili se vším co si umanou. Pokud jde o práci-cokoliv v zemědělské výrobě (ošetřovatelé, stájníci, dojičky) není to sice zlatý důl, ale rozhodně lepší dělat "podřadnou práci" u zvířat, než "podřadnou práci" u pásu. Běžně nabírají na místa zootechniků, laborantů/tek, veterinárních techniků (jatka). A pro ty, kteří neseženou práci v oboru je tady stále Kaufland, kde jistě ocení chytrou hlavu do týmu.

Co se na škole vyučuje?
Předměty, které se zde učí se dají rozdělit do dvou kategorií. Všeobecné a odborné. U těch všeobecných se jedná o životně nutné předměty jako je český jazyk, cizí jazyk (převážně AJ), matematika, ekonomika, právo, biologie, chemie, filozofií nabité společenské vědy a některé další předměty. U odborných předmětů se hned v prváku seznámíte s anatomií a fyziologií, latinou, nechybí ani praxe-statky, exkurze, útulek Čápka, chmel, masna... V druháku přicházejí mnohem zajímavější předměty např. Mikrobiologie a parazitologie, patologie, chov exotických zvířat, chov hospodářských zvířat, moje oblíbená hygiena a technologie potravin. Do třeťáků se zde nalívá chirurgie, biochemie, nemoci zvířat, farmakologie, laboratorní techniky. Ve třetím ročníku žáci také podstupují krušné chvíle v autoškole. No a čtvrťácký top tvoří výživa a dietetika zvířat, asanace a reprodukce zvířat-okouzlující předmět, který zúčtuje předešlou snahu.
Kromě klasických praxí máme během týdne jeden den cvičení, což je vlastně praktická výuka odborných předmětů. Ve cvičení jsme rozděleni na skupinky po 10 a provádíme různá vyšetření, pokusy, ukazujeme si nástroje, pomůcky a postupy při práci. Například zde vyšetřujeme krev, provádíme zkoušky potravin (mléko, maso, vejce), učíme se základy šití...
Pro ty největší nadšence se vždy naskytuje příležitost kurzů zaměřených hlavně na fyzioterapii, hiporehabilitaci, kosmetiku zvířat, inseminační kurz, myslivecký kroužek čtvrťáci mají možnost chodit na semináře. Mnoho užitečného můžete získat i na zahraničních pobytech. Já osobně jsem byla v Polsku a na tuto dokonalou praxi nikdy nezapomenu.
Je toho mnoho co se na Tauferovce naučíte a to nejen z úst kantorů, ale hlavně od spolužáků. Naučit se pomoct, poradit druhému a pracovat v týmu to je cenná zkušenost.

Gympl vs. Veterina?
Mnozí zastávají názor, že gymnázium je nejlepší příprava na vysokou veterinu. Já rozhodně musím oponovat. Pravda je, že gympláci jsou chodící bifle, na příjmací zkoušky se připravují mnoho měsíců, ne-li let, zatímco studentíci veteriny válí sudy na Barbořině. A tímto pádem mají rozhodně větší šanci uspět při příjmacím řízení, než průměrný student SOŠ. Jsou to ale dost často stále neotrkaní mládenci, kteří prd ví o čem asi veterina je. Je velká pravděpodobnost, že si brzy nabijí nos. Za čtyři roky strávené mezi veterináři mnozí z našeho ročníku zhodnotili, že dále veterinu dělat nechtějí. Z původních 32 dětí se na vysokou veterinu nakonec hlásí 4 lidé. Tito vytrvalci ví kde je jejich místo a jsou skálopevně rozhodnutí si jej obhájit. Takoví se z pitvy, jatek, hnoje nesesypou, protože dávno ví, že veterina není čistá prácička a určitě nebudou lakovat kravičkám nehtíčky. Navíc odborně připravení studenti po přijetí na vysokou mají pevný základ pod nohama a nemusí propadat panice, protože mnohé již znají. Pokud člověk ví jistě, že chce být MVDr., tak bude MVDr. a to i ze střední školy. Místo mnoha let protrápených u učebnic dějepisu a fyziky se může věnovat nemocem zvířat, chovu a užitečným předmětům.

Co je třeba vědět pro příjmací zkoušky?
Veterina je přes všechny nelehkosti velmi oblíbená škola. Proto je třeba počítat s poměrně náročnýma příjmačkama. Nevěšejte hlavu. Stačí se bděle připravovat v rámci výuky na ZŠ. Když si budete vědomi laťky, která je někde vysoko nad vaší hlavou, budete schopni využít svůj potenciál naplno.

Zvířata
Že jsme ti "zvěrolékaři", tak máme taky své mazlíčky. Asi všichni toužíme po tom sdílet svůj život s chlupatými i méně osrstěnými tvory. Proto jsou ve škole zřízena terária, kde můžeme přes týden umístit své drobné hlodavce i plazy. Na víkendy si děcka zvířátka obvykle odváží. Není vyjímkou, že se zvířátko nečekaně vynoří v půli vyučovací hodiny zpod lavice (ale to pššt :D). Celková tolerance ke zvířatům je na naší škole pochopitelně vysoká. Kromě potanů, králíků a jiných drobků chováme ve škole i větší exempláře- ovce, kozy. krávy, koně kolem kterých se točí hipokroužek a bylo-li libo pomazlit slepici, není problém.

Akce
Student je od pondělí do pátku, mnohdy i o víkendu těžce pracovně vytížen. Je fyziologické, že si chce semtam odpočinout, pobavit se. Proto studenti organizují několik akcí v průběh roku. Jako pravidelné bečky, posezení na Barbořině, nebo mnohem větší akce. Nejdůležitější a nezapomenutelné je rozhodně pasování prváků kdy prváci plní různé vtipné úkoly. Hlavním cílem pasování je seznámit se s nováčky a začlenit je mezi starší ročníky. O párty není nouze ať jsou velikonoce, vánoce. Čtvrťáci mají stuškovací večírek, maturitní včírek. Nějaká zábava se vždy najde.
Domov mládeže pořádá také mnoho spoortovních i kulturních akcí.

Kroměříž
Asi netřeba přibližovat. Je to město, které stojí za to projít tam a zpět každý den. Prošla jsem Kroměříž více než tisíckrát (opravdu) ale pokaždé hrdě procházím nádherné ulice.
Když je zrovna jarní počasí, člověk ocení trochu energie po dlouhé zimě. Jen tak se rozvalit v podzámecké zahradě a dýchat chladný vzdruch, to je to co potřebuje každý milovník přírody.
Nejednou jsem si ráno přivstala, abych šla brouzdat uličkami, či pozorovat zvířítka v zahradě.

Jedna rodina
Veterina je tak jedinečná, protože nikdy nekončí. Ať je vám 20, nebo 70 vždy jste absolventem této úžasné školy. Je běžné, že si absolventi pomáhají-najít práci, při svých zájmech, koníčcích, poradí si pomůžou. To kouzlo, které nás všechny spojuje jsou určitě zvířata. Protože ta člověka nikdy nenudí. Když jsem měla pochybnosti, problém, otázku, vždy bylo na koho se obrátit a to taky vždy bude, protože lidi z mé třídy jsou odborníci na psy, na koně, na zvířata!
Tak třeba si jednou zazpíváme "POD BARBOŘINOU SETKAL JSEM SE S VETERINOU" spolu.

Dobrou noc přeje JiYeon :))
Zítra dáme pokračování.
Objeví-li se v komentářích jakýkoliv dotaz, tak aktualizuji článek a doplním odpověď na tento dotaz.