Vegani?

20. března 2017 v 14:00 | Ji |  Life stories
Vegan
Poslední dobou stále populárnější slovo. Ikdyž historie moderního veganství, pojatého jako vědomé dodržování jídelníčku, sahá mnohem dále, neustále roste počet veganů a tohle slovo už se nepotkává s takovým údivem jako dříve. Kdysi mně jeden článek na blogu trochu vyvedl z míry. Chtěla bych k tomuto bohatému tématu přispět také.
Veganka nejsem a rozhodně nic takového neplánuji. Vegetariánka možná ikdyž holé vegetariánství je taky nesmysl. Představte si vegetariána jak ráno pije tu sklenici mléka...uuum. Milka si běhá někde v Alpách po kamení a vesele si bučí. Ale když kráva nedojí, tak co s ní-na jatka-kdyby nikdo nejedl maso, tak co s ní?
Lvi, krokodýli, tyranosauři-všichni žerou maso, proč ne my?
Protože jsme všežravci? Dříve ženy sbíraly plody a taky žili. Dobrá v tom případě je ale pravda, že pes je všežravec taky. Za ty roky, co papal zbytky, co mu člověk hodil se přizpůsobil. Proč psovi nedáte rýži s mrkví?
Je to jen trend... řekla bych. Zdravá výživa s tím nemá co dělat.
Většina trhlých puberťaček nejí živočišné produkty kvůli těm clupáčkům, roztomilým telátkům, růžovoučkým selákům. Lidi žijou jako za zdí. Většina z nás viděla mrtvolku jenom na obrázku a tak se hrozíme smrti. Jako by jsme si mysleli, že když nezabijeme, budeme žít věčně. Jakoby pokoj ve kterém sedím a píši byl pro tu černou kosatou babu nedostupný. Tady jsem já a ty tam zůstaň. Když nevyjdu ven, tak neumřu. Když se nebudu dívat, tak nezabiješ.
Ale ona zabije ;)

Na internetu jsem se dočetla mnoho vtipných informací. Nejvíc mně zarazila tato:
"zabíráním stále větších ploch na pastvu a tím například kácení pralesů atd. Také bývá podporováno jako boj proti globálnímu oteplování, kvůli přemnožení dobytka, který je jedním z pravděpodobných faktorů (zvláště vzhledem k emisím metanu)"
Větší plochy na pastvu? No... Nevím jak vy, ale já jsem snad v životě nejedla maso z pastevního chovu :D Mělo by to smysl spíš kdyby zmínili ornou půdu využitou pro pěstování krmiv, ale to je už v dnešní době tak vymakané, že se spotřebuje kompletně vše co je vypěstováno. Představa, že by nežily dojnice... Kdo z vás by měl chuť na voňavou kukuřučnou siláž? No fuj...
A přemnožení dobytka. Dělají si srandu? Jen v Americe před příchodem bělochů byla bizoní stáda o 50-70 miliónech kusů. Dnes tento majestátný tur, zásluhou přivandrovalých Američanů, čítá jen kolem 300.000 kusů. Jen tak mimochodem, drazí Indiáni byli natolik geniální, že z bizona využili do posledního kousku vše. Nic nepřišlo na zmar. Z rohů si třeba dělali naběračky, lžíce, nebo hrnek. Z oháňky košťata, nebo sváteční oděv.

Pár veganů znám. A není na nich vůbec nic zajímavého. Zdají se jako normální lidé. Dokud neodpadnou z nějaké nemoci, nebo se jim prostě neudělá zle. Věčně nemocný člověk přece nemůže normálně fungovat, jak může cvičit, sportovat, chodit ven, když ho jen ofoukne a jde si pro antibiotika? Čistě rozumově jíst jen rostlinnou potravu není ideální. Ano, někteří si jídelníček dokážou pohlídat tak aby do sebe dostali vše potřebné. Ale upřímně, koho baví pořád něco kontrolovat a psát si co jste snědli? Prostě jdete do sámošky a čapnete na co máte náladu. Přece jen všichni někam spěcháme a chceme mít trochu pohody. Nemyslím si, že většina veganů je jiná.

Dle mého názoru má smysl vybírat si takové suroviny, které budou pocháztet od "šťastných zvířat"-chránit pohodu a lidský přístup. Dbát na to, aby chovatel poskytoval zvířatům individuální péči a velkochovům se vyhnout. Jsou farmy, kde každé zvíře má své jméno, svou tvář, svou povahu i nároky na život a tam bych se vůbec nestyděla zajít pro hověží steak. Tak jako lidé i zvířata vždy umírala, byla jezena a tak to bude dál. Je ale úkol každého z nás nebýt tupoun a taky se zamyslet co to mám v pusince :)
Co myslíte? Je něco co by vás donutilo stát se veganem?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama