John Ronald Reul Tolkien

23. ledna 2017 v 22:14 | Ji
Ahojky.
Jako bych neměla těch děl už plné zuby (maturita bolí, fakt!) jsem si při nudném poledni se světovými jmény znovu povzdechla pročpak asi nemáme v četbě něco zábavného. Takový Hobit... Asi jsem měla zvláštní pubertální výkyv. Opravdu jsem z vlastní vůle napsala do vyhledávače jméno autora trilogie Pán prstenů a provedla hřích - samovzdělávání v oblasti literatury. Zítra se musím okoupat svěcenou vodou za tohle těžce neordinérní chování.
No a objevila jsem výkvět literatury... Bílého mezi šedejma.
Výsledek obrázku pro j.r.r. tolkien

John Ronald Reul Tolkien

"Jméno Tolkien se vyvinulo z německého slova tollkühn, což znamená cosi jako šíleně odvážný."
Popravdě jsem vždy cítila, že to není jen Orlando Bloom a jeho žářivé pačesy co mně na celém příběhu fascinuje. A teď trochu lituji, že jsem se hlubší význam díla dozvěděla až dnes. Vždy jsem totiž při slovu kniha spustila alarm a hermeticky uzavřela všechny otvory kterýma by mohli přicházet informace. Po probrouzdání pár internetových stránek jsem natrefila na slavné citáty vyřčené v dílech pana Tolkiena. Člověk si teprve teď uvědomil že se celý příběh legendární knihy (pro mně filmového zpracování) točí kolem nitra každého člověka. Jakási milovaná Středozem je jen domovem fiktivních postav, ale myšlenky které nám Tolkienovy verše vdechnou jsou pro nás darem. Každý kdo pátrá ve své osobnosti, filosofuje, rozvíjí se, tyto verše může pojmout jako součást sebe samého. pomocí nich vybruslit z maléru, nebo snutné nálady. V pár řádcích dokázal tento vysoce uznávaný autor obsáhnout podstatu celého společenského systému. My lidé co žijeme protože to máme rádi se chceme bavit a to z J.R.R. Tolkiena dělá tak dobrou duši. Připravil nám totiž dechberoucí příběhy, postavil svět kam můžeme utéct před realitou, vytvořil sen který sníme.

Vyhledala jsem několik informací o panu Tolkienovi:
·Tolkien se narodil v Bloemfonteinu (Jihoafrická republika) kde jeho otec řídil bankovní pobočku.
·Tolkienova rodina pocházela ze Saska, ale žila v Anglii.
·Ve věku tří let odcestoval do Anglie spolu s matkou.
·Bydleli u příbuzných na farmě Bag End, což bylo pravděpodobně inspirací pro název Frodova domovu -Dno pytle.
·Otec v Africe onemocněl revmatickou horečkou a zemřel na krvácení do mozku.
·Tolkien se svým bratrem strávil mnoho času v přírodě.
·Číst a psát jej matka naučila již ve věku čtyř let.
·Byl velmi vzdělaný v oboru botaniky. Ale nejraději měl studium jazyků a mythologii.
·Když mu bylo 16, zamiloval se do Edith Brattové a navzdory mnoha překážkám se s ní oženil. Po celý zbytek života zůstala jeho jedinou láskou.
·Miloval svou domovinu a přírodu. Odmítal jakoukoliv mechanizaci, která jednoznačně přetváří náš svět.
·V roce 1904, když bylo Tolkienovi 12 let, zemřela i jeho matka na cukrovku.
·Jako sirotek byl vychováván knězem Francisem Xavierem Morganem, který ho vedl ke katolictví.
·V roce 1911 začal studovat na Oxfordské univerzitě.
·Když vypukla první světová válka,všichni očekávali, že se ihned vlastenecky přihlásí do armády, ale on se rozhodl nejdřív dokončit univerzitu. Do zákopů ve Francii se dostal až v létě 1916. První den útoku, nejtragičtější v dějinách britské armády, kdy padlo 20 tisíc Britů, strávil na velitelství. Pak zažil i pobytv první linii, ale přímé boje se mu obvykle vyhnuly.A po třech měsících, po poštípání blechami, dostal tzv. zákopovou horečku. Měsíc prožil v důstojnické nemocnici, pak byl přeložen do Británie, kde až do konce války působil jako výcvikový důstojník. Což mu pravděpodobně zachránilo život.
·Tolkien je nikoliv nadarmo považován za pravého otce žánru fantasy.
·Jako první vytvořil ucelený obraz všech různých mytologických postav a hlavně ras jako jsou například elfové, enti, hobiti a trpaslíci.
·Matka ho naučila latinsky, řecky a francouzsky. Na univerzitě studoval lingvistiku a zaměřil se na starégermánské jazyky. Nakonec Tolkien ovládal kromě výše uvedených jazyků i němčinu, středověkou angličtinu, finštinu, gótštinu, italštinu, starou severštinu (jazyk, z něhož se vyvinuly skandinávské jazyky, faerština a islandština), moderní norštinu, španělštinu, welšštinu, zvládal dánštinu, holandštinu, langobardštinu, ruštinu, srbštinu, švédštinu a další moderní germánské a slovanské jazyky. -정말?-
·Psal knihy hlavně pro pobavení svých dětí.
·Většina příběhů se odehrává ve fiktivním světě - ve Středozemi. Všechny příběhy z tohoto kontinentu nazýval legendárium.
·Historie středozemě je popsána v jeho dalším díle Silmarillion.
·Hobita vydal až na naléhání svého studenta, původně byl Hobit jedna z pohádek pro jeho děti.
·Neshodl se s žádnou slovníkovou definicí pohádky, nejblíže mu byla ta, podle které je pohádka vyprávění o faeries (malých nadpřirozených bytostech). Podle něj je ale pohádka definovaná především Faerií, místem, kde se odehrává.
·Tolkien měl zvláštního koníčka - vymýšlel si nové jazyky. Mluvil o nich jako o své tajné neřesti. Vždy říkal, že jazyky musí být krásné a musí znít příjemně.
·Odmítal tvrzení že jeho dílo je ovlivněno válkou, nebo jde o alegorii.
·Pán prstenů byl čtenáři na britském TV kanálu 4 a v řetězci knihkupectví firmy Waterstone zvolen nejvýznamnější knihou 20. století
·Když začínal psát první kapitolu Pána prstenů, domníval se, že bude vyprávět pohádku pro děti podobně jako v Hobitovi, ale s postupem času příběh stále temněl a stával se vážnějším.
·Tolkien pracoval na historii Středozemě až do své smrti.
·Tolkien zemřel 2. září 1973 na dovolené v Bournemouth na důsledky akutního zánětu žaludečního vředu. Je pohřben po boku své milované ženy na Wolvercote Cementary v severním Oxfordu. Na jejich společném náhrobku jsou u jejich jmen vytesána i jména Beren a Lúthien.


Zajímavý článek o Tolkienovi >>ZDE<<

Zkrátka co slovo to perla. Mně Tolkienův osobní příběh vzal dech. Kdyby takoví byli všichni lidé, žilo by se nám lépe :) Co myslíte vy? A kterou knihu máte z jeho tvorby nejraději?
Přeji pěkný večer, JiYeon ♥
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama